ClickCease
  • +359 8998 779 97
  • Нови Искър, Ул. Герой №1
 Отглеждане на био зеленчуци в оранжерия – възможно ли е без химия?

Отглеждане на био зеленчуци в оранжерия – възможно ли е без химия?

Отглеждането на био зеленчуци в оранжерия е не само напълно възможно, но и представлява изключително перспективен и екологичен подход към селското стопанство, който печели все повече популярност сред производителите и потребителите.

Това се дължи на множеството предимства, с които се характеризира био производството. Сред най-изявените са по-високо качество на продукцията и подобрено здраве на потребителите поради намаленото участие на химикали и пестициди, което прави този метод предпочитан.

Независимо дали ще изберете поликарбонатни оранжерии или полиетиленови оранжерии, можете да се впуснете в този тип зелено производство.

 Вижте какво споделят нашите експерти от Парник БГ за отглеждането на био култури в оранжерия.

Предимства на отглеждането на био зеленчуци в оранжерия

Сред най-големите предимства на този вариант се открояват:

  1. Контролирана среда – оранжерията предоставя контролирана среда, която позволява точно регулиране на температурата, влажността и осветлението. Това е идеално за отглеждане на култури, които изискват специфични условия за растеж.
  2. Продължителен вегетационен период – възможността за удължаване на вегетационния период осигурява по-голям добив и възможност за производство на пресни зеленчуци през цялата година, дори когато излязат от сезонност.
  3. Защита срещу външни фактори – оранжериите предпазват зеленчуците от външни вредители и екстремни климатични условия, което намалява необходимостта от употреба на пестициди и други химикали за пръскане с цел превенция и защита.

Какви условия трябва да осигурите на био зеленчуците?

Има някои важни фактори, които трябва да съобразите при отглеждане на био зеленчуци. Това са следните.

Правилно поливане

Осигурете адекватна влажност на почвата, като избягвате прекаленото овлажняване, което може да доведе до развитие на гъбични заболявания.

Торене и обогатяване на почвата

Използвайте органични торове, като компост или такава, обогатена с азот, фосфор, калий и други, които не само подхранват растенията, но и поддържат почвата здрава и плодородна.

Достатъчна осветеност 

За да се осъществява процесът фотосинтеза и да се наблюдава растеж и плодородие, растенията се нуждаят от достатъчно светлина. Препоръчително е оранжерията да бъде позиционирана на достатъчно добре осветено от слънчевата светлина място, а ако това не е достатъчно – да се използват допълнителни източници, като фитолампи.

Възможно ли е отглеждане на различни култури без употреба на химикали и пестициди?

На този въпрос отговорът е еднозначен – Да. Напълно възможно е да се отглеждат зеленчуци в оранжерия без използването на химикали и пестициди. За да се осъществи това обаче се изисква внимателен подбор на резистентни към болести сортове, ефективно ротационно планиране на културите, схеми за пръскане с био препарати, които не съдържат химикали. За целта се предприема внедряване на интегриран подход за управление на вредители, като се използват биологични методи за контрол.

Контрол

Независимо дали отглеждате своите растения в оранжерия или на открито, вредителите често ще прокраднат път към изкушението – плодовете на вашия труд.

За целта може да включително биологичен контрол чрез използването на естествени врагове на вредителите, като полезни насекоми или микроорганизми, които атакуват или потискат вредните организми.

Съществуват и различни препарати, които можете да използвате за пръскане, без съдържание на химикали.

Управление на агротехниката

Регулиране на условията в оранжерията така че да се минимизират рисковете от заболявания и нападения от вредители. Микроорганизмите са любители на по-голяма влажност в съчетание с по-високи температури. За целта е необходимо да бъдете внимателни с условията, които поддържате в оранжерията.

Отглеждането на био зеленчуци в оранжерия без използването на химикали е не само възможно, но и предпочитано за тези, които търсят устойчиви и здравословни методи за производство на храна. Това гарантира безопасността на крайния продукт, като същевременно се грижи както за здравето на човека, така и на околната среда поради по-малкото замърсяване.