Как да си направим домашна лютеница?
Има някои традиционни български ястия, които са признати в цял свят. Лютеницата е едно от съкровищата на страната ни, което впечатлява чуждестранните туристи, които посещават земите ни.
Това е разядка, която пасва на почти всяка трапеза и носи чувство за уют. Всеки знае вкуса на домашната лютеница, но знаете ли всъщност как се прави? Има множество рецепти, които може да използвате.
От Парник БГ ще ви споделим няколко рецепти за домашна лютеница, които са се доказали като вкусни попълнения към всяка трапеза. И може да си ги приготвите на много ниски цени.
Какви разновидности на домашна лютеница се срещат?
По различните краища на България може да срещнете всякакви разновидности на тази разядка. Те се разграничават в зависимост от някои основни характеристики и различия:
- консистенция и смилане – според вкусовите предпочитания, може да си приготвите както финосмляна, така и едросмляна разядка;
- съставки – класическата рецепта включва домати и чушки, но има и такива, при които се използват и други зеленчуци, като патладжани и зелени домати;
- начин на приготвяне – един от най-бързите начини за приготвяне, е чрез изпичане на зеленчуците на фурна. Друг метод включва сваряването им или използването на чушкопек.
Класическа рецепта за домашна лютеница с печени чушки и домати
Ако търсите традиционен и автентичен български вкус, по стара рецепта, може да черпите идея от следната рецепта, включваща съставките:
- 1,5 кг червени чушки;
- 1 кг домати;
- 2 глави чесън;
- 3 чаши зехтин или слънчогледово олио;
- 1 чаена чаша оцет(може да бъде винен или ябълков);
- сол на вкус;
- 1 супена лъжица захар;
- 1 ч. лъжица червен пипер;
- 1 ч. лъжица черен пипер.
След като вече имате съставките, време е и да споделим и начинът на приготвяне:
- Подготовка и приготвяне – чушките и доматите трябва да се измият предварително, след което да се подсушат. Ако ги печете на фурна, трябва да ги подредите в тава, след което да добавите мазнината. Печете в предварително загрята на 200 градуса по Целзий фурна за време от около 30-40 минути. Може да ги обърнете на около 20-тата минута, за да се изпекат равномерно и от двете страни.
- Премахване на кожата – след като вече сте ги премахнали от фурната, е време да отделите люспите от месестата част и да ги подготвите за блендиране.
- Приготвяне – след като вече сте подготвили зеленчуците напълно, е време да ги пасирате заедно с останалите съставки. В зависимост от това дали търсите фино или едро смилане, трябва да прецените консистенцията.
- Термична обработка – когато сместа за домашната лютеница е готова, пресипете цялото количество в тенджера и варете за около час, в зависимост от силата на огъня.
- Довършителни процедури – след като вече домашната лютеница е напълно готова, е време за пресипването ѝ в отделни съдове, където ще бъде съхранявана. Бурканите се запечатват и са готови за консумация.
Домашна лютеница с патладжани
Ако сте любители на патладжаните и обичате да ги консумирате, вероятно ще се зарадвате да чуете една нестандартна рецепта за домашна лютеница с тяхно участие.
За целта ще ви бъдат необходими:
- 3 кг червени чушки (сладки);
- 1 кг червени домати;
- 1.5 кг патладжани;
- 2 моркова;
- 120 мл олио;
- 2 супени лъжици захар;
- 1-2 супени лъжици сол.
Начин на приготвяне:
Първо се приготвят морковите. Измиват се, обелват се и се слагат да врят в подсолена вода за около 10 минути. След това преминават през ренде, като може и да се смелят.
Паралелно с това, може да измиете чушките, патладжаните и доматите, да ги подсушите и да ги изпечете отново на фурна на 200 градуса за 40 минути, като ги обръщате за равномерен загар.
Следващата стъпка включва почистването им от семките и ципите.
След готовността на отделните елементи, идва моментът за смилането на всички зеленчуци. Добавете мазнината и подправките. Препоръчително е олиото да е предварително загрято, след което да се смеси с подправките и готовата зеленчукова смес.
Налейте домашната лютеница в буркани, които трябва да се обезвъздушат чрез запечатване. Поставете ги в тенджера и кипнете вода, след което стерилизирайте за 20 минути.
Домашна лютеница с мед
Чували ли сте за приготвяне на това класическо българско ястие с участие на мед? Не? Чудесно! От Парник БГ ще ви споделим как да си направите зимнината по нов и още по-вкусен начин, използвайки тази суперхрана.
За целта ще ви бъдат необходими следните съставки:
- 3.5 кг червени чушки;
- 500 грама доматено пюре или 1 кг домати, които да обработите, почистите и смелите;
- 1 глава чесън;
- 180 мл слънчогледово олио;
- 20 грама сол;
- 80 или 100 грама мед (в зависимост от предпочитанията ви за сладост).
Домашната разядка с мед се приготвя по следния начин:
- На първо място идва подготовката на зеленчуците. Те трябва да бъдат измити, дръжките на чушките да бъдат премахнати, а след изпичането им и семките да се отстранят.
- Ако използвате доматено пюре, то трябва да се прибави към чушките, а ако искате да оползотворите ароматните и вкусни домати, които отглеждате или купувате, трябва да ги измиете, изпечете и почистите.
- За термичната обработка може да използвате фурна, която предварително сте загрели на 180-200 градуса по Целзий.
- Чесънът трябва да се обели и да се нареже много ситно.
- Олиото следва да се загрее, преди да се добави към общата смес. Прибавянето му се извършва на тънка струя, като през цялото време сместа от зеленчуците се разбърква.
- Накрая добавяте меда и солта и изсипвате сместа в буркани, които затваряте.
- След като бурканите са затворени, следва да се стерилизират. Слагат се в тенджера със студена вода, в която след кипването врят около 15-20 минути.
Защо да изберем оранжерия от Парник БГ?
Избирайки оранжерия от Парник БГ, вие ще си осигурите високо качество, устойчивост и здравина на вашата конструкция за целогодишно отглеждане на любими плодове, зеленчуци и подправки.
Освен това, поликарбонатните оранжерии тип хоби са отлична възможност да отглеждате топлолюбиви растения в двора на дома си, каквито са доматите и чушките, необходими за приготвянето на любимата ви традиционна разядка. Поликарбонатът предоставя отлична топлоизолация и минимална загуба на топлина.