Обеззаразяване на оранжерия – необходимо ли е?
Опасностите дебнат навсякъде, дори и в оранжериите – инфекциите са истинска заплаха за повечето култури и застрашават обема и качеството на продукцията. Как да ги предпазите?
С помощта на обеззаразяване на различните култури в оранжерията можете да предпазите насажденията от вредители. От екипа на Парник БГ сме тук, за да дискутираме темата с вас и да ви представим някои от най-често срещаните заболявания и решенията за тях.
Защо е необходимо обеззаразяване на оранжерията?
Оранжериите са затворени пространства, което ги прави особено уязвими към разпространение на болести и вредители. Без подходящи мерки за обеззаразяване, вируси, бактерии, гъбички и насекоми могат бързо да се разпространят и да заразят всички растения.
Редовното обеззаразяване помага за намаляване на риска от инфекции и за поддържане на благоприятна среда за растеж.
Кои са най-често срещаните заболявания, поради които се налага обеззаразяване?
Най-честите заболявания, които засягат растенията в оранжериите, са многобройни. Тези болести могат сериозно да повлияят на състоянието на растенията, а ако не бъдат открити и лекувани навреме, могат да причинят трайни увреждания на вашите насаждения. Двете най-разпространени заболявания, поради които се налага обеззаразяване на оранжериите, са:
- Кафяво гниене – това е гъбично заболяване, което се причинява от гъбата Botrytis cinerea. Най-често засяга плодовете, но може да атакува още зеленчуците и цветята, особено при по-висока влажност, която често се наблюдава при отглеждане на различни култури в парници при неконтролируема среда. От кафяво гниене са най-застрашени овошките, като след тях са доматите. В зависимост от времето за развитие се разграничава ранно и късно кафяво гниене. Заболяването се проявява с покриване на плодовете, листата или стъблата с кафяв или сив плесенен налеп, което води до тяхното гниене. Превенцията и своевременното лечение с фунгициди са ключови за контрола на това заболяване.
- Брашнеста мана – това е друго често срещано гъбично заболяване в парниците, което засяга много видове растения, включително зеленчуци, като краставици и домати, картофи, както и цветя, особено розите. Тя се характеризира с появата на бял или сивкав налеп върху листата, стъблата и понякога плодовете, което наподобява брашно. Това може да доведе до изсъхване и пожълтяване на листата, което компрометира фотосинтезата и може да намали растежа и добива.
Как да предпазите насажденията си?
Това действие може да се извършва по няколко основни начина:
- Поддръжка на почвата – един от най-ефективните методи за обеззаразяване на почвата в парника е използването на продукти със съдържание на калиев перманганат. Този тип продукти помагат за унищожаване на патогени и насекоми в почвата, като по този начин предотвратяват разпространението на заболявания.
- Пръскане с подходящи препарати – редовното пръскане с фунгициди и инсектициди, като Айкън и бордолезов разтвор, може да помогне за защита на растенията от болести и вредители. Важно е да следвате инструкциите на производителя за правилното прилагане на препаратите.
- Торене и поддържане на почвата – поддържането на добра фертилност на почвата и подходящите нива на влажност могат също да помогнат за предотвратяване на заболявания.
С правилните подходи и техники, може да се насладите на здрави растения. В допълнение към правилните мерки за обеззаразяване, нашите висококачествени поликарбонатни оранжерии и полиетиленови оранжерии, които гарантират здравина и дълготрайност, ще ви помогнат да се радвате на функционална и безопасна конструкция за отглеждане на насаждения.