Брашнестата мана – враг на насажденията в оранжерия
Колкото и добре да се грижите за вашите насаждения в оранжерията, заплахи дебнат отвсякъде. Сред най-неприятните обстоятелства, които могат да доведат до трайно намаляване на качеството и количеството на продукцията, е брашнестата мана.
От екипа на лидер в производството на оранжерии Парник БГ ще ви споделим повече за това заболяване по растенията, както и методи за справянето с проблема и трикове за превенция. Вижте следващите редове.
Какво представлява брашнестата мана?
Брашнестата мана е един от най-разпространените и опасни гъбични заболявания, които засягат растенията в оранжерии. Тя може да атакува разнообразие от култури, водейки до значителни щети и загуби на продукция.
Причинява се от гъбички от рода Erysiphales. Характеризира се с появата на бял или сивкав налеп, наподобяващ брашно, върху листата, стъблата и понякога плодовете на растенията. Заболяването се развива прогресивно в подходящите за него условия – силно изразена влажност и умерени температури. Това го прави опасно за културите, които отглеждате в оранжерията, където условията са именно такива.
Кои насаждения в оранжерията атакува?
Характерно за това гъбично заболяване е възможността да засегне широк набор от растителни култури. Сред най–застрашените в поликарбонатните оранжерии и полиетиленовите оранжерии са следните:
- Домати – появата на характерния налеп води до пожълтяване и опадане на листата, намалена фотосинтеза и по-слаби плодове.
- Краставици – наблюдава се бързо разпространение върху листата и стъблата, което води до отслабване на растенията и изсушаването им.
- Картофи – атакува предимно надземната част, което може да доведе до забавено развитие и изсушаване.
- Цветя – най-често засяга розите, като нападението се наблюдава в областта на цветовете и листата, както и загубата на красивия вид на цветята.
В условия на открито застрашени са още и овошките, особено ябълките, както и още редица култури, което изисква навременните мерки и повишено внимание за предпазване на насажденията.
Как да предпазите насажденията от брашнеста мана?
За защита на насажденията от брашнеста мана са необходими редовни превантивни мерки и лечение при първи признаци на заболяването. Най-ефективните варианти са:
- Торене – по време на зимата в почвата се натрупват много гъбички, които намират заслон и очакват по-топлото време. С настъпването му, те се присламчват към растенията и започват да ги атакуват, както е в случая с брашнестата мана. За да се повиши устойчивостта на културите е необходимо да се извърши торене с умерено количество азот, по-високо количество калий и фосфор, които укрепват кореновата система и повишават защитните сили на растението.
- Пръскане с препарати – използването на фунгициди е един от най-действените начини за борба с брашнестата мана. Препарати на основата на сяра или системни фунгициди могат да се прилагат при първите признаци на заболяването.
Бордолезовият разтвор е добре познат сред отглеждащите за лична употреба и с търговска цел растителни култури. Специалистите знаят колко е ефикасен така нареченият бордолезов разтвор срещу редица заболявания по растенията. За приготвянето му се изисква внимателно спазване на пропорциите на съставките, за да се гарантира неговата ефективност и безопасност. Обикновено се приготвя 1% разтвор, който се състои от 1 кг меден сулфат, 1 кг вар и 100 литра вода. Това е популярен фунгицид, който атакува заболяването още в начален стадий и възпрепятства загубата на продукция.
Сода за хляб – разтвор от сода за хляб и вода може да помогне за ограничаване на разпространението на гъбичното заболяване, благодарение на своите фунгицидни и антибактериални свойства.
За максимална ефективност, препоръчително е да се комбинират няколко метода, като се използва правилна схема за пръскане и подходящи препарати, които няма да навредят на качеството на продукцията и да застрашат здравето на хората.