Как да размножим райска ябълка?
История на райската ябълка
Райската ябълка може да се отглежда успешно при нашите климатични условия в страната.
За родина на този плод се счита Китай, където от дълбока древност са познавали и прилагали неговите лечебни свойства. В миналото тя е била използвана при лечение на скорбут, при инфекции, възпалителни процеси и др.
В Европа райската ябълка като културно растение е разпространена по-късно, през XVIII век.
В България, този екзотичен вид започва да се отглежда към средата на XX век в южните райони на страната и по Черноморието, от любители овощари с декоративна цел, заради красивите жълто-оранжеви плодове.
По-късно, след като се популяризират хранителните и лечебните качества на плодовете, интересът към културата нараства.
-
Поликарбонатни оранжерии 7-8 м. ширина
-
Поликарбонатни оранжерии 4-6 м. ширинаПродукт с намаление1.250,00 лв. – 2.530,00 лв.
-
Поликарбонатни оранжерии – тип хоби 3 м. ширинаПродукт с намаление720,00 лв. – 2.060,00 лв.
Приложение на плода
Райската ябълка е богата на витамини: С, В (В1,В2,B6), Р, К, Е, на макро и микроелементи – калий, желязо, фосфор, калций, магнезий, мед и др.
Узрелите плодове съдържат каротини (жълто-оранжеви растителни пигменти, които са мощни антиоксиданти), танин, пектин, голямо количество йод.
Те се препоръчват при стомашно-чревни проблеми, при проблеми с щитовидната жлеза, за подобряване на зрението и на имунната система. В узрелите плодове, от захарите преобладава съдържанието на фруктозата, което ги прави подходящи за консумация от диабетици.
Засаждане и размножаване
Райската ябълка е дърво, което достига височина до 10-12 м. Цъфти в края на май. Характерна особеност за този вид е, че освен чрез оплождане дава плод и без оплождане.
Културата се размножава чрез присаждане – за подложка се използва кавказката хурма.
Облагородените дръвчета започват да дават плодове 3-4 години след засаждането.
Райската ябълка има голяма продължителност на живот – над 100-200 години. Срещат се видове на възраст повече от 300-400 години.
Този вид плод може се отглежда на различни типове почви. Той се развива най-добре на дълбоките, с много влага, богати на органични вещества почви, с неутрална реакция.
Райската ябълка е студоустойчива култура. В състояние на покой растенията понасят без проблем отрицателни температури до – 20 градуса.
Към влагата в почвата тя проявява повишени изисквания особено през периода на цъфтеж и наедряване на плодовете. Продължителното засушаване се отразява неблагоприятно на вегетацията на райската ябълка, води до преждевременен листопад и причинява загниване по плодовете.
Този плод се засажда през есента или рано на пролет в предварително подготвени за целта ямки. При създаване на насаждение с райска ябълка разстоянието между редовете и между растенията в реда трябва да бъде най-малко 5 м.
Преди засаждане на фиданките се препоръчва торене – внасяне в ямките на минерални торове, а при наличност – и на оборски тор. Корените на фиданките се опресняват.
След засаждането растенията се поливат. При прилагането на добра агротехника – почвообработки, торене, резитби и отглеждане на добри сортове опрашители, добивите могат да достигнат 5000-5500 кг. на декар.
Растителнозащитни пръскания при райската ябълка се провеждат в началото на вегетацията, преди цъфтежа, с медсъдържащи фунгициди.
-
Поликарбонатни оранжерии 7-8 м. ширина
-
Поликарбонатни оранжерии 4-6 м. ширинаПродукт с намаление1.250,00 лв. – 2.530,00 лв.
-
Поликарбонатни оранжерии – тип хоби 3 м. ширинаПродукт с намаление720,00 лв. – 2.060,00 лв.
Културата узрява през втората половина на октомври. Плодовете се прибират, когато достигнат характерната за сорта големина, а по-късно омекват и встъпват в консумативна зрялост.
Дръжката на плода трябва да се реже до чашката. Плодовете на райската ябълка се съхраняват при температура 1-2 градуса и относителна влажност на въздуха над 85%. Те могат да се прибират и след листопада.
Плодовете се консумират пресни, в замразено състояние и изсушени. От тях се приготвят сладка, мармалади, плодови напитки и сладкиши, а от дървесината – скъпи сувенири, музикални инструменти, мебели и др.